Уравнение 3 / (х+2) - 3 / (2-х) = 2 / (х^2-4)

+5
Ответы (1)
  1. 5 сентября, 04:18
    0
    3 / (х+2) + 3 / (х-2) - 2 / (х^2-4)

    3 * (x-2) + 3 * (x+2) - 2=0, x^2-4≠0,

    3*x-6+3*x+6-2=0, x≠2, x≠-2,

    6*x-2=0

    x=1/3