Раслошите на мношители 25x*во 2 степени - 10xy+у * во 2 степени

+4
Ответы (2)
  1. 25 июля, 23:04
    0
    25x^2-10xy+y^2 = (5x) ^2-2*5x*y + (y) ^2 = (5x-y) ^2 = (5x-y) (5x-y). ^ - это степень.
  2. 26 июля, 02:56
    0
    25*x²-10*x*y+y² = (5*x-y) * (5*x-y) = (5*x-y) ²