5 х^2+х-4/х^2+х сократите дробь

+2
Ответы (1)
  1. 2 сентября, 08:09
    0
    5 х^2+х-4/х^2+х

    5x ²+x-4=0 D=1+80=81 √D=9

    x1=1/10[-1+9]=0.8 x2=1/10[-1-9]=-1

    5x²+x-4 = (x+1) (x-0.8)

    (x+1) (x-0.8) / x (x+1) = (x-0.8) / x=1-0.8/x