Ctg (270-a) / 1-tg^2 (a-180) * ctg^2 (360-a) - 1/ctg (180+a)

+2
Ответы (1)
  1. 7 апреля, 18:29
    0
    ctg (270-a) / 1-tg^2 (a-180) ctg^2 (360-a) - 1/ctg (180+a) =

    =-tga/1+tg^2a*ctg^2a-1/ctga=

    =-tga/tga*ctga * (1+ctga*tga) - 1/ctga=

    =-1/2ctga-1/ctga=

    = (-1-2) / 2ctga=

    =-3/2ctga=

    =-1,5tga