21^5*3^-7 черта дроби 63^-2 * 7^8

+3
Ответы (1)
  1. 18 апреля, 23:00
    0
    21^5*3^-7 черта дроби 63^-2 * 7^8

    21^5*3^-7 / 63^-2 * 7^8 = 21^5*63^2 / 3^7*7^8 = 3^5*7^5*7^2*3^4 / 3^7*7^8 = 3^9*7^5 / 3^7*7^8 = 3^2 / 7 = 9/7 = 1 целая 2/7