Разложите на множители:

а) - 3x^2-12x-12

б) 24y^5-3y^2

в) 162b^3-2a^2b

+1
Ответы (2)
  1. 15 марта, 22:01
    0
    а) - 3x²-12x-12 = - 3 (х²+4 х+4) = - 3 (х+2) (х+2)

    б) 24y^5-3y² = 3 у² (8y³-1) = 3y² (2y-1) (4y²+8y+1)

    в) 162b³-2a²b = 2b (81b²-a²) = 2b (9b-a) (9b+a)
  2. 15 марта, 23:38
    +1
    а) = - 3 (x^2+4x-4) = - 3 (x+2) ^2

    б) = 3y^2 (8y^3-1) = 3y^2 (2y-1) (4y^2+2+1)

    в) = 2b (81b^2-a^2) = 2b (9b-a) (9b+a)