rewite uravnenie

1-cos2x=2sinx

+2
Ответы (1)
  1. 15 апреля, 04:12
    0
    1-cos2x=2sinx

    1 - (cos^2x-sin^2x) = 2sinx

    sin^2x+cos^2x-cos^2x+sin^2x-2sinx=0

    2sin^2x-2sinx=0

    2sinx (2sinx-1) = 0

    2sinx=0

    2sinx=Пn

    sinx=Пn/2

    2sinx-1=0

    2sinx=1

    sinx=1/2

    x = (-1) ^n*arcsin (1/2) + Пn

    x = (-1) ^n*П/6+Пn