X^2-9 (черта дроби) x^2+4x+4 : x-3 (черта дроби) x+2

+4
Ответы (1)
  1. 4 февраля, 18:23
    0
    x^2-9 (черта дроби) x^2+4x+4 : x-3 (черта дроби) x+2 = (х-3) (х+3) черта дроби (х+2) ^2 * х+2 черта дроби х-3 = х+3 черта дроби х+2