3 х во 2 степени •х в 3 степени+3=0

+2
Ответы (1)
  1. 19 июля, 04:36
    0
    Если (3x) ^2*x^3+3=0

    9x^5=-3

    x^5=-1/3

    x = кор5 сиепени (-1/3)

    если 3x^2*x^3=-3

    x^5=-1

    x=-1