1. a во 2 степени b во 2 степени (a во 2 степени+3ab-b во 2 степени) 2.-m (m-2) + 5m во 2 степени (1-3m).3. решите уравнения 6 (5 х-4) - 3 (3 х-2) = 5. 4. 7 х+5/5 - 3 х+1/2=1.

+5
Ответы (2)
  1. 20 мая, 05:36
    0
    Решение:

    1. a^2*b^2 (a^2+3ab-b^2) = a^4*b^2-a^2*b^4+3a^3*b^3

    2. - m (m-2) + 5m^2 (1-3m) = - m^2+2m+5m^2-15m^3=-15m^3+4m^2+2m.

    3.

    30x-24-9x+6=5.

    21x-18=5

    21x=23

    x=23/21

    4.

    14x+10-15x-5=10

    -x+5=10

    -x=5

    x=-5.
  2. 20 мая, 07:57
    0
    1

    а²в² (а²+3 ав-в²) = а⁴в²+3 а³в³-а²в⁴

    2

    -m (m-2) + 5m² (1-3m) = - м²+2 м+5 м²-15 м³=4 м²+2 м-15 м³=м (4 м+2-15 м²)

    3.

    6 (5 х-4) - 3 (3 х-2) = 5.

    30x-24-9x+6=5.

    21x=5+18

    21x=23

    x=23/21=1 ц 2/21

    4.

    7 х+5/5 - 3 х+1/2=1.

    4 х+1+1/2=1

    4 х=1 - 1 ц 1/2

    4 х=-1/2

    х=-1/2 : 4

    х=-1/8