Вычислите: a^2/3: (a^5/3+a^2/3)

+2
Ответы (1)
  1. 15 декабря, 08:25
    0
    a^2/3 : (a^5/3 + a^ 2/3) = a^2/3: a^2/3 (a + 1) = 1 / (a + 1)

    Ответ. 1 / (а + 1)