Y=xв 4 степени-5xв 2 степени+4

+1
Ответы (1)
  1. 2 ноября, 12:07
    0
    Пусть х2=т, тогда

    у=т^2-5 т+4

    Д=25-16=9

    т1 = (5+3) / 2=4

    т2 = (5-3) / 2=1

    y1=16-20+4=0

    у2=1-5+4=0

    y=0