Разложите на множители:

1) x²+2xy+y²-49

2) a²-9b²+6bc-c²

3) x³y²-xy-x³+x

4) a³+8-a²-2a

5) b⁶-4b⁴+12b²-9

6) m³+27n³+m²+6mn+9n²

7) a²+2ab+b²-c²+4cd-4d²

8) a²-b²+4a+4

9) (x-y) (x+y) + 2 (x+2y) - 3

+3
Ответы (1)
  1. 5 января, 16:00
    +4
    1) x²+2xy+y²-49 = (x+y) ²-7² = (x+y-7) (x+y+7)

    2) a²-9b²+6bc-c² = a² - (9b²-6bc+c²) = a² - (3b-c) ² = (a-3b+c) (a+3b-c)

    3)

    4) a³+8-a²-2a = (a+2) (a²-2a+4) - a (a+2) = (a+2) (a²-2a+4-a) = (a+2) (a²-3a+4)

    5)

    6)

    7) a²+2ab+b²-c²+4cd-4d² = (a+b) ² - (c-2d) ² = (a+b+c-2d) (a+b-c+2d)

    8)

    9) (x-y) (x+y) + 2 (x+2y) - 3=x²-y²+2x+4y-3=x²+2x-y²+4y-3=x (x+2) - y (y-4) - 3