m во второй степени - 81n во второй степени

25+10p+p во второй чтепени

+2
Ответы (1)
  1. 28 ноября, 23:46
    0
    m^2 - 81n^2 = (m-9n) (m+9n)

    25+10p+p^2 = (5 + p) ^2