Сократите дроби 1) 12 у в 3 степени - 8 у во 2 степени / 2-3 у 2) b во 2 степени + 10 b + 25 / 5b+25 3) 4-y во 2 степени / y во 2 степени - 4 у + 4

+4
Ответы (1)
  1. 31 января, 00:24
    0
    1) 4y^2 (3y-2) / 2-3y=-4y^2

    2) (b+5) ^2/5 (b+5) = (b+5) / 5