1 + sinx * cos2x = sinx + cos2x

+1
Ответы (1)
  1. 11 мая, 19:56
    0
    1+sinx (cos^2 x - sin^2 x) = sin x + cos^2 x - sin^2 x

    1 + sin x cos^2 x-sin^3 x=sinx (1 - sinx) + cos^2 x

    1 - sin^3 x - sin x (1-sinx) = cos^2 x - sin x*cos^2 x

    1 - sin^3 x = cos^2 x (1-sinx) + sinx * (1-sin x)

    (1-sin x) (1+sinx+sin^2 x) = (cos^2 x+sin x) (1-sin x)

    1+sinx+sin^2 x = cos^2 x + sin x

    1=cos 2x

    2x=0

    x=0

    Ответ

    x = 2pi * n; n прин z