12^ (n+1) : 4^ (n-2) ... если 3^n=15

+4
Ответы (1)
  1. 25 сентября, 23:17
    0
    12^ (n+1) : 4^ (n-2) = (3*4) ^ (n+1) : 4^ (n-2) = 3^ (n+1) * 4^ (n+1) : 4^ (n-2) = 3^ (n+1) * 4^3 = 64*3*3^n = 192*3^n = 192*15 = 2880