2a (a + b) - b (2a - b) - b (b + 1) при а = - 0,3 и b = - 0,4.

+5
Ответы (2)
  1. 6 августа, 02:57
    0
    = 2a^2+2ab - 2ab + b^2 - b^2 - b = 2a^2 - b

    Если a=-0.3 b = = 0,4, то 2 * (-0,3) ^2 - (-0,4) = 0.18 + 0.4 = 0.58
  2. 6 августа, 03:39
    0
    2 а^2+2 аb-2ab+b^2-b^2-b=2a^2-b=1.8+0.4=2.2