3+2sin x cos x = 4 sin² x

+2
Ответы (1)
  1. 29 апреля, 06:54
    0
    4sin²x-3sin²x-3cos²x-2sinxcosx=0/cos²x

    tg²x-2tgx-3=0

    tgx=a

    a²-2a-3=0

    a1+a2=2 U a1*a2=-3

    a1=-1⇒tgx=-1⇒x=-π/4+πn, n∈z

    a2=3⇒tgx=3⇒x=actg3+πk, k∈z