sin295 tg480 cos (-210) ctg359

+5
Ответы (1)
  1. 11 октября, 03:15
    0
    Sin (270+25) * tg (360+120) * cos (180+30) * ctg (360-1) =

    =-sin25*tg (180-60) * (-cos30) * (-ctg1) = - sin25 * (-tg60) * cos30*ctg1) =

    =sin25*√3*√3ctg1=3sin25ctg1