1) log2^2 (1-x) - 2log2 (1-x) = 3

2) 2 log2x=3log3x

3) 2log2x-5logx2=3

+5
Ответы (1)
  1. 15 декабря, 06:57
    0
    1)

    log₂² (1-x) - 2log₂ (1-x) = 3 1-x>0 x<1

    log₂ (1-x) = t ⇒

    t²-2t-3=0 D=16

    t₁=3 t₂=-1

    log₂ (1-x) = 3 1-x=2³ 1-x=8 x₁=-7

    log₂ (1-x) = - 1 1-x=2⁻¹ 1-x=0,5 x₂=0,5