X во 2 степени - 2x=

X во 2 степени - 25=

А во 2 B + B во второй=

64a во 2 степени - 25B во второй=

36x во 2 степени - 36x+9=

X в 3 степени - 3x во 2 степени У + 3xy во 2 степени - У в 3 степени=

X в 3 степени + В в 3 степени=

+3
Ответы (1)
  1. 11 мая, 18:18
    0
    X²-2x=x (x-2)

    x²-25 = (x-5) (x+5)

    a²b+b²=b (a²+b)

    64a²-25b² = (8a-5b) (8a+5b)

    36x²-36x+9 = (6x-3) ²

    x³-3x²y+3xy²-y3 = (x-y) ³

    x³+b³ = (x+b) (x²-xb+b²)