Cosx cos3x=sin3x sinx

Помогите решить!

+3
Ответы (1)
  1. 13 июля, 22:39
    +1
    Cosx cos3x=sin3x sinx

    cosx cos3x - sinx sin3x = 0, cos (α + β) = cos α cos β - sin α sin β

    cos (x + 3x) = 0

    cos4x = 0

    4x = π2 + π n

    x=π/8 + π n/4

    n ∈ Z