Разложите на множители a) x^9 - 125 b) 64a^3+b^6 в) 1/8 - m^12 г) 8/27+n^3 д) 0.125-27x^3

+3
Ответы (1)
  1. 27 августа, 18:23
    0
    A) x⁹ - 125 = (x³) ³ - 5³ = (x³ - 5) (x⁶ + 5x³ + 25)

    б) 64a³ + b⁶ = (4a) ³ + (b²) ³ = (4a + b²) (16a² - 4ab² + b⁴)

    в) 1/8 - m¹² = (1/2) ³ - (m⁴) ³ = (1/2 - m⁴) (1/4 + 1/2m⁴ + m⁸)

    д) 0,125 - 27x³ = (0,5) ³ - (3x) ³ = (0,5 - 3x) (0,25 + 1,5x + 9x²)

    г) 8/27 + n³ = (2/3) ³ + n³ = (2/3 + n) (4/9 - 2/3n + n²)