Упростить выражение.

(y-4) (y+2) - (y-2) во второй степени

+4
Ответы (2)
  1. 24 декабря, 13:25
    0
    (y-4) (y+2) - (y-2) ²=y²+2y-4y-8 - (y²-4y+4) =

    =y²-2y-8-y²+4y-4=2y-12
  2. 24 декабря, 13:32
    0
    (у-4) (у+2) - (у-2) = (у-2) (у+2) (у+2) - (у-2)