A) 8*2^log2^3=

b) 25^log5^3=

c) log6 12-log6 2=

d) log2 0.5+log3 1/9=

+1
Ответы (1)
  1. 3 октября, 01:53
    0
    Og (6) x=3log (6) 2+0,5log (6) 25-2log (6) 3log (6) x=log (6) 2^3+log (6) 25^0.5-log (6) 3^2log (6) x=log (6) 8+log (6) 5-log (6) 9log (6) x = log (6) (8*5/9) x = 40/9