Помогите (((

log5 (x+10) = 3

log6 (3x-2) = log6 (x+6)

log2 (4-x) + log2 5=log2 (x-1)

+2
Ответы (1)
  1. 12 сентября, 23:57
    0
    1) x+10=5^3 x=125-10=115

    2) 3x-2=x+6 2x=8 x=4

    3) log2 (4-x) * 5=log2 (x-1) 20-5x=x-1 6x=21 x = 3.5

    ОДЗ: (1; 4)