X во 2 степени-121=0

+3
Ответы (2)
  1. 24 мая, 06:36
    0
    Х^2-121=0

    х^2=121

    х=11
  2. 24 мая, 07:30
    0
    X²-121=0

    x²=121

    x1=11

    x2=-11

    x²-121=0

    (x-11) (x+11) = 0

    x-11=0 или x+11=0

    x=11 x=-11