2sin^2x-5sin 2x cos 2x+2cos^2x

+1
Ответы (1)
  1. 10 апреля, 00:28
    0
    2sin^2x-5sin 2x cos 2x+2cos^2x=0; 2tq²2x - 5tq2x + 2 = 0;

    tq²2x - (1/2+2) tq2x + 1 = 0;

    [ tq2x = 1/2; tq2x = 2.

    [ 2x=arctq (1/2) + πn; [ 2x=arctq2 + πn, n∈Z.

    x₁ = (1/2) * arctq (1/2) + (π/2) * n, n∈Z; x₂ = (1/2) * arctq2 + (π/2) * n, n∈Z.

    ответ : (1/2) * arctq (1/2) + (π/2) * n, (1/2) * arctq2 + (π/2) * n, n∈Z.