Упростите выражение

а (а+5 б) - (а+б) (а-б)

3 а (а-2) - (а-3) квадрате

+4
Ответы (1)
  1. 5 июля, 02:39
    0
    A (a + 5b) - (a + b) (a - b) = a² + 5ab - (a² - b²) = a² + 5ab - a² + b² = 5ab + b²

    3a (a - 2) - (a - 3) ² = 3a² - 6a - (a² - 6a + 9) = 3a² - 6a - a² + 6a - 9 = 2a² - 9