1 + (cos4x/tg (3n/4-2x))

+5
Ответы (1)
  1. 12 июля, 10:13
    0
    1 + (cos4x/tg (3n/4-2x) = 1 + (cos4x/tg (3n/2-4x) = 1 + (cos4x/-ctg4x) = 1 + (cos4x / - (co4x/sin4x)) = 1-sin4x или 1+сos4x / ((tg3π/4-tg2x) / (1-tg3π/4tg2x)) = 1+cos4x / ((-1-tg2x) / (1+tg2x)) = 1-cos4x=

    2sin²2x