3sin^2x + cos^2x=5cosx

+5
Ответы (1)
  1. 24 мая, 05:55
    0
    3 (1-cos^2 x) + cos^2 x-5cos^2 x=0

    3-3cos^2 x+cos^2 x-5cos x=0

    -2cos^2 x-5cos x+3=0

    2cos^2 x+5cos x-3=0

    cosx=t

    2t^2+5t-3=0

    D=25+4*2*3=49

    t=-5+7) / 4=1/2

    t2=-5-7) / 4=-3

    -3-посторонний корень

    cosx=1/2. x=π/3+2πn. x=-π/3+2πk. n. k∈Z