Упростите выражения:

а) (-x³y²) ⁴ * (3xy²) ³

б) (3 х+5y) (5y-3x) + (-3x-5y) ²

+1
Ответы (2)
  1. 14 октября, 18:47
    0
    А) = x^12 y^8 * 27x^3 y^6=27x^15 y^14

    b) = (5y) ^2 - (3x) ^2) + 9x^2+30xy+25y^2=25y^2 - 9x^2+9x^2+30xy+25x^2=

    = (5x+5y) ^2 - 20xy+30xy = (5x+5y) ^2 + 10xy
  2. 14 октября, 21:06
    0
    А) x¹²y^8*27x³y^6=27x^15y^14 б) 15xy-9x²+25y²-15xy+9x²+25y²-2 * (-3x) * (-5y) = 50y²-30xy