Упростите выражение:

6 х * (2 х-1) - 7 х

2 (5 х-4 у+1) - 3 (3 х-3 у+1)

а+b+c - (a-b-c)

7 (2a+5b) - 5 (3b-4a)

+1
Ответы (1)
  1. 8 ноября, 06:24
    0
    6 х * (2 х - 1) - 7 х = 12 х² - 6 х - 7 х = 12 х² - 13 х

    2 * (5 х - 4 у + 1) - 3 * (3 х - 3 у + 1) = 10 х - 8 у + 2 - 9 х + 9 у - 3 = х + у - 1

    а + b + c - (a - b - c) = a + b + c - a + b + c = 2b + 2c

    7 * (2a + 5b) - 5 * (3b - 4a) = 14 а + 35b - 15b + 20a = 34a + 20b