Помогите решить!

-3 а во 2 степени - 6 аb - 3 b во 2 степени; ab во 2 степени - ac во 2 степени.

+4
Ответы (1)
  1. 8 февраля, 16:28
    0
    -3a² - 6ab - 3b² = - 3 (a² + 2ab + b²) = - 3 (a + b) ² = - 3 (a + b) (a + b)

    ab² - ac² = a (b² - c²) = a (b - c) (b + c)