1/5*6^1024 - (6^512+1) (6^256+1) (6^128+1) (6^64+1) (6^32+1) (6^16+1) (6^8+1) (6^4+1) (6^2+1) (6+1)

помогите решить

+2
Ответы (1)
  1. 4 марта, 04:10
    0
    1/5*6^1024-[ (6^512+1) (6^256+1) (6^128+1) (6^64+1) (6^32+1) (6^16+1) (6^8+1) (6^4+1) (6²+1) (6+1) (6-1) ] / (6-1) = 1/5*6^1024-1/5[ (6^512+1) (6^256+1) (6^128+1) (6^64+1) (6^32+1) (6^16+1) (6^8+1) (6^4+1) (6²+1) (6²-1) ]=

    =1/5*6^1024-1/5[ (6^512+1) (6^256+1) (6^128+1) (6^64+1) (6^32+1) (6^16+1) (6^8+1) (6^4+1) (6^4-1) ]=1/5*6^1024-1/5[ (6^512+1) (6^256+1) (6^128+1) (6^64+1) (6^32+1) (6^16+1) (6^8+1) (6^8-1) ]=1/5*6^1024-1/5[ (6^512+1) (6^256+1) (6^128+1) (6^64+1) (6^32+1) (6^16+1) (6^16-1) = 1/5*6^1024-1/5[ (6^512+1) (6^256+1) (6^128+1) (6^64+1) (6^32+1) (6^32-1) ]=1/5*6^1024-1/5[ (6^512+1) (6^256+1) (6^128+1) (6^64+1) (6^64-1) ]=1/5*6^1024-1/5[ (6^512+1) (6^256+1) (6^128+1) (6^128-1) ]=1/5*6^1024-1/5[ (6^512+1) (6^256+1) (6^256-1) ]=1/5*6^1024-1/5[ (6^512+1) (6^512-1) ]=1/5*6^1024-1/5 (6^1024-1) = 1/5*6^1024-1/5*6^1024+1/5=0,2