Y2-16 25x2-49 x2-8x+16 4a2+20ab+25b2

+2
Ответы (1)
  1. 7 июня, 19:32
    0
    Y² - 16 = (y-4) (y+4).

    25x ² - 49 = (5x-7) (5x+7).

    x ² - 8x+16 = (x-4) ².

    4a ² + 20ab+25b ² = (2a+5b) ².