Преобразуйте выражение:

1. (2-3 у) ²;

2. (4-5 а) (5 а+4) ;

3. (а-5) ²;

4. (b+2) (b-2) ;

5. (7x²-6y) (7x²+6y).

+5
Ответы (1)
  1. 6 июля, 22:08
    0
    1. (2-3 у) ² = 4-12y+9y².

    2. (4-5 а) (5 а+4) = 16-25a².

    3. (а-5) ² = a²-10a+25.

    4. (b+2) (b-2) = b²-4.

    5. (7x²-6y) (7x²+6y) = 49x ⁴-36y².