A) 3a квадрате + 30ab+75bквадрате в) xy-5y+x-5

+3
Ответы (1)
  1. 25 мая, 01:28
    0
    1) 3a²+30ab+75b²=3 (a²+10ab+25b²) = 3 (a+5b) (a+5b) = 3. (a+5b) ²

    2) xy-5y+x-5=y (x-5) + (x-5).1 = (x-5) (y+1)