Разложите на множители:

№892

б) x^4-x^2

г) a^4-9a^2

е) x^2-16x^4

№893

б) a^8-b^4

г) a^9-1

е) x^6-1

№894

б) a^3-4a^2x+4ax

г) 6b^2-3b^2-3c^3

№895

б) a+b-a^2+b^2

г) m-m^2-n+n^2

^-степень

+4
Ответы (1)
  1. 21 апреля, 02:47
    0
    1) xˇ4-xˇ2=xˇ2 (xˇ2-1) = xˇ2 (x+1) (x-1)

    2) aˇ4-9aˇ2=aˇ2 (aˇ2-9) = aˇ2 (a+3) (a-3)

    3) xˇ2-16xˇ4=xˇ2 (1-16xˇ2) = xˇ2 (1+4x) (1-4x)

    4) aˇ8-bˇ4 = (aˇ4) ˇ2 - (bˇ2) ˇ2 = (aˇ4+bˇ2) (aˇ4-bˇ2) = (aˇ4+bˇ2) (aˇ2+b) (aˇ2-b)

    5) aˇ9-1 = (aˇ3) ˇ3-1ˇ3 = (aˇ3-1) (aˇ6+aˇ3+1) = (a-1) (aˇ2+a+1) (aˇ6+aˇ3+1)

    6) xˇ6-1 = (xˇ2) ˇ3-1ˇ3 = (xˇ2-1) (xˇ4+xˇ2+1) = (x+1) (x-1) (xˇ4+xˇ2+1)

    7) aˇ3-4aˇ2x+4ax=a (aˇ2-4ax+4x)

    aˇ3-4aˇ2x+4axˇ2=a (aˇ2-4ax+4xˇ2) = a (a-2x) ˇ2

    8) 6bˇ2-3bˇ2-3cˇ3=3bˇ2-3cˇ3=3 (bˇ2-cˇ3

    9) a+b-aˇ2+bˇ2=a+b - (aˇ2-bˇ2) = (a+b) - (a+b) (a-b) = (a+b) (1-a+b)

    10) m-mˇ2-n+nˇ2 = (m-n) - (mˇ2-nˇ2) = (m-n) - (m+n) (m-n) = (m-n) (1-m-n)