Разложите на множители:

а) - 3x^2+12x-12

б) 15 с-15d^2

в) 16m^2 - (m-n) ^2

г) (y^2+2y) - 1

д) - 5p^2-10pq-5q^2

+4
Ответы (1)
  1. 21 января, 23:06
    0
    А) - 3x^2+12x-12=-3 (x^2-4x+4) = - 3 (x-2) ^2

    б) 15 с-15d^2=15 (c-d^2)

    в) 16m^2 - (m-n) ^2 = (4m-m+n) (4m+m-n) = (3m+n) (5m-n)

    д) - 5p^2-10pq-5q^2=-5 (p^2+2pq+q^2) = - 5 (p+q) ^2