8 x 3 (куб) - 125y3 (куб)

+4
Ответы (1)
  1. 24 февраля, 08:17
    0
    8x^3-125y^3 = (2x-5y) * (4x^2+10xy+25y^2)

    формула: a^3-b^3 = (a-b) * (a^2+ab+b^2)