1) корень3ctg30°-tg45°.2)

+1
Ответы (1)
  1. 21 февраля, 11:03
    0
    1) ctg30 = sgrt3;

    tg 45 = 1

    sgrt3 * ctg30° - tg45° = sgrt3*sgrt3 - 1 = 3 - 1 = 2