Упростите выражение:

1) √2a-2√18a+√72a

2) √5a-3√20a+√125a

+1
Ответы (1)
  1. 3 января, 13:03
    0
    √2 а - 2√18 а + √4*18*а = √2 а - 2√18 а + 2√18 а = √2 а

    √5 а - 3√4*5*а + √5*25*а = √5 а - 6√5 а + 5√5 а = √5 а (1-6+5) = √5 а * 0 = 0