1. cos3x=2sin (3π/2-x)

2. cosx-sin11x=o

3. sinx+sin7x-cos5s-cos (π-3x) = o

+3
Ответы (1)
  1. 9 апреля, 01:36
    0
    1

    cos3x=-2cosx

    4cos³x-3cosx+2cosx=0

    4cos³x-cosx=0

    cosx (4cos²x-1) = 0

    cosx=0⇒x=π/2+πn, n∈z

    4cos²x-1=0

    4 (1+cos2x) / 2=1

    1+cos2x=1/2

    cos2x=-1/2

    2x=+-2π/3+2πk

    x=+-π/3+πk, k∈z

    2

    cosx-cos (π/2-11x) = 0

    -2sin (6x-π/4) sin (-5x+π/4) = 0

    2sin (6x-π/4) sin (5x-π/4) = 0

    sin (6x-π/4) = 0

    6x-π/4=πn

    6x=π/4+πn

    x=π/24+πn/6, n∈z

    sin (5x-π/4) = 0

    5x-π/4=πk

    5x=π/4+πk

    x=π/20+πk/5, k∈z

    3

    (sinx+sin7x) + (cos3x-cos5x) = 0

    2sin4xcos3x+2sin4xsinx=0

    2sin4x * (cos3x+sinx) = 0

    sin4x=0

    4x=πn

    x=πn/4

    cos3x+cos (π/2-x) = 0

    2cos (x+π/4) cos (2x-π/4) = 0

    cos (x+π/4) = 0

    x+π/4=π/2+πk

    x=π/4+πk, k∈z

    cos (2x-π/4) = 0

    2x-π/4=π/2+πm

    2x=3π/4+πm

    x=3π/8+πm/2, m∈z