Разложите на множители

45b+6a-3ab-90=

x во 2 ой - у во 2 ой-х-у=

60+6ab-3ab-12a=

x (y-5) - y (5-y) =

упростите

(3a во 2 ой-A+2) + (-3a во 2 ой+3 а-1) - (а во 2 ой-1)

+3
Ответы (1)
  1. 8 февраля, 23:07
    0
    1) 3a (2 - b) + 45 (b - 2) = 3a (2 - b) - 45 (2 - b) = (2 - b) (3a - 45) = 3 (2 - b) (a - 15)

    2) x² - y² - x - y = (x - y) (x + y) - (x+y) = (x + y) (x - y - 1)

    3) 60+6ab - 3ab - 12a = 60 + 3ab - 12a = 3 (20 + ab - 4a)

    4) x (y - 5) - y (5 - y) = x (y - 5) + y (y - 5) = (y - 5) (x + y)

    5) (3a²-a+2) + (-3a²+3a - 1) - (a² - 1) = 3a² - a + 2 - 3a² + 3a - 1 - a² + 1 = 2a - a² + 2