1. Вычислить:

а) log3 1/27;

б) (1/3) ^2log1/3 7;

в) log2 56 + 2log2 12 - log2 63.

+1
Ответы (1)
  1. 9 апреля, 21:13
    0
    А) log3 1/27=log3 (3^ (-3)) = - 3

    б) (1/3) ^2log1/3 7 = (1/3) ^log (1/3) 49=49;

    в) log2 56 + 2log2 12 - log2 63=log2 (56*144/63) = log2 (8*4*4) = log2 (2^3*2^2*2^2) = log2 (2^7) = 7.