2x (в квадрате) - х + 3 = 0

+4
Ответы (1)
  1. 5 ноября, 12:59
    0
    д = 1^2 - 4 * 2 * (-3) = 25. х1,2 = 1 ±5 / 4; х1 = 1,5; х2 = - 1