Cos 5x + cos 7x - cos 6x=0

+5
Ответы (1)
  1. 25 августа, 07:57
    0
    2cos6xcosx-cos6x=0

    cos6x (2cosx-1) = 0

    cos6x=0⇒6x=π/2+πn⇒x=π/12+πn/6

    cosx=1/2⇒x=+-π/3+2πn