Решите уравнение

1) (x-2) (x-3) = x (x+1)

2) (x-1) (x-3) = (x-2) (x-4)

3) x^2 - (x-5) ^2=10

x^2-значит во 2 степени.

+2
Ответы (1)
  1. 15 января, 20:22
    0
    1) х^2-3 х-2 х+6=х^2+х х^2-5 х+6=х^2+х - 6 х=-6 х=1 2) х^2-3 х-х+3=х^2-4 х-2 х+8 - 4 х+3=-6 х+8 2 х=5 х=2,5 3) х^2 - (х^2-10 х+25) = 10 х^2-х^2+10 х-25=10 10 х=35 х=3,5